κινηματογραφικό Φεστιβάλ "ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ: Η ΜΑΜΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ"

Για μας ο κινηματογράφος είναι η σημαντικότερη από όλες τις τέχνες.” Β.Ι. ΛΕΝΙΝ

ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ: Η ΜΑΜΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

Η NEW STAR τιμώντας την μεγάλη Οχτωβριανή Επανάσταση με αφορμή την συμπλήρωση 102 χρόνων από την νίκη της διοργανώνει κινηματογραφικό Φεστιβάλ Από Κυριακή 3 έως Πέμπτη 7 Νοέμβρη 2019 Στον ιστορικό κινηματογράφο τέχνης της Αθήνας που δεν ξεχνά 102 ΧΡΟΝΙΑ ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΗ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.

 

 

Θα προβληθούν 50 ταινίες και ντοκιμαντέρ για τον ΚΟΚΚΙΝΟ ΟΚΤΩΒΡΗ σταθμοί της επανάστασης για την επανάσταση.

 

Καθημερινά από 12.00 έως 24.00

Εισιτήριο 3 ευρώ η ταινία - ημερήσιο 10 ευρώ

STUDIO new star art cinema: ΣΠΑΡΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ 33 ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

Τηλ 210-8640054 --2108220008

 

ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ: Η ΜΑΜΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 3/11

12.00 Η ΝΙΟΤΗ ΤΟΥ ΜΑΞΙΜ

13.30 Ο ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΤΗΣ ΒΑΛΤΙΚΗΣ ( 1937 ) των Ιωσήφ Χάιφιτς και Αλεξάντρ Ζάρχι

15.00 «ΣΟΡΣ ΤΟ ΞΕΣΗΚΩΜΑ ΕΝΟΣ ΛΑΟΥ» , του ΑΛΕΞΑΝΤΡ ΝΤΟΒΖΕΝΚΟ

17.00 ΣΤΙΣ ΕΞΙ ΤΟΥ ΙΟΥΛΗ του Γιούλι Κάρασικ

18. 45 Η ΕΠΙΤΡΟΠΟΣ του Αλεξάντρ Ασκόλντοφ

20.30 O ΕΒΔΟΜΟΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ των Αλεξέι Γκέρμαν και Γκριγκόρι Αρόνοφ

22.00 «Εμπρός, Σόβιετ» του Τζίγκα Βερτώφ,

23.00 «Θύελλα στην Ασία» του Βσέβολοντ Πουντόβκιν

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 4/11

12.00 ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΠΟΙΗΜΑ (1931) των Aleksei MASLYUKOV Mechislava MAYEVSKAYA

14.00 Ο ΚΥΡΙΟΣ ΓΟΥΕΣΤ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΜΠΟΛΣΕΒΙΚΩΝ (1924) του ΛΕΒ ΚΟΥΛΕΣΟΒ

15.30 Ο 41ος (1927) του ΥΑΚΟV PROTAZANOV

16.30 «Το 1/6 της γης» του Τζίγκα Βερτώφ,

17.30 «Β.Ι. Λένιν» του Α. Ζενιάκιν,

18.00 «Οκτώβρης» του Σεργκέι Αιζενστάιν,

19.30 «Ο Λένιν τον Οκτώβρη» των Μιχαήλ Ρομ - Ντιμιτρι Βασιλιεφ,

21.15 «Το δύσκολο πόστο του Επαναστάτη» του Ι Βεσσαράμποβ,

22,00 «Komcomol - ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΩΝ ΗΡΩΩΝ» του Γιόρις Ιβενς,

23.00 «Τσαπάγιεφ» των Γκέοργκι Βασίλιεφ –Σεργκέι Βασίλιεφ,

 

 

ΤΡΙΤΗ 5/11

12,00 Ο ΗΡΕΜΟΣ ΝΤΟΝ (1930) των Ivan Pravov, Olga Preobrazhenskaya, Mikhail Provor

13.30 ΟΙ ΔΕΚΑΤΡΕΙΣ (1936) του ΜΙΧΑΗΛ ΙΛΙΤΣ ΡΟΜ

15.00 Ο Λένιν και ο χρόνος» του Λ Κρίστη,

16.00 Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΜΑΞΙΜ Σ των Γκριγκόρι Κόζιντσεφ

και Λεονίντ Τράουμπεργκ,

17.30 «Τρία τραγούδια για τον Λένιν» του Βερτόφ Τζίγκα

18.30 «Απεργία» του Σεργκέι Αιζενστάιν,

20.30 ΜΙΡΑΜΠΟ (1930) του ARNOLD KORDYUM

"Οι Reeds n’ Bridge (AccBass Duet), ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΣΤΑΣ (ακορντεόν)

και ΛΟΥΚΑΣ ΓΙΑΝΝΑΚΙΤΣΑΣ (κοντραμπάσο)

διαδρούν ηχητικά αυτοσχεδιάζοντας,

δημιουργώντας την δική τους ηχητική/μουσική επένδυση.

22.00 «Ο ενδέκατος χρόνος» του Τζίγκα Βέρτοφ,

23.00 «Ο πρώτος δάσκαλος» του Αντρέι Μιχαλκώφ Κοντσαλόφσκι,

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/11

12.00 ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ (1929 ) του Σεργκέι Αιζενστάιν,

14.00«Βλαντίμηρος Ίλιτς Λένιν» των Β.Μπελιάεφ-Μ.Σλαβίνσκαϊα,

15.00«Ο Λένιν ζει» του Μ Ρομμ,

15.30«Σελίδες μιας Μεγαλειώδους Ζωής» του Σ Πουμπιάνσκαια,

16.00 Η ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΒΑΛΙΤΣΑ (1927,) του ΑΛΕΞΑΝΤΡ ΝΤΟΒΖΕΝΚΟ

17.00 «ΣΒΕΝΙΓΚΟΡΑ» , του ΑΛΕΞΑΝΤΡ ΝΤΟΒΖΕΝΚΟ

18.30 ΑΡΣΕΝΑΛ ΤΟ ΟΠΛΟΣΤΑΣΙΟ (1929) του ΑΛΕΞΑΝΤΡ ΝΤΟΒΖΕΝΚΟ

20.00 «Η γη» , του ΑΛΕΞΑΝΤΡ ΝΤΟΒΖΕΝΚΟ

21,30 «Η μάνα » του Βσέβολοντ Πουντόβκιν

23.00 «Ο δρόμος προς την ζωή» του Νικολάι Έκκ,

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 7/11

12.00 «Το τέλος της Αγ Πετρούπολης» του Βσέβολοντ Πουντόβκιν,

13.30 «Η πτώση της Δυναστείας Ρομανώφ» της ΕΣΘΗΡ ΣΟΥΜΠ,

15.00 «Οι γυναίκες της Ριζάν» των Ivan Pravov και Olga Preobrazhenskaya

16.30 «Θωρηκτό Ποτέμκιν» του Σεργκέι Αιζενστάιν,

18.00 «Ο Λένιν στα 1918» των Μιχαήλ Ρομ - Ντιμιτρι Βασιλιεφ,

20,00 «ΕΥΤΥΧΙΑ» του ΑΛΕΞΑΝΤΡ ΜΕΝΤΒΕΝΤΚΙΝ

"Οι ΤΗΛΕΜΑΧΟΑ ΜΟΥΣΑΣ (κιθάρα - μουσικό πριόνι - Theremin)

και ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΝΤΡΑΦΟΥΡΗΣ (πιάνο) διαδρούν ηχητικά αυτοσχεδιάζοντας,

δημιουργώντας την δική τους ηχητική/μουσική επένδυση."

22.00 Η ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΛΗΤΗΣ των Vladimir Mayakovsky, Yevgeni Slavinsky

2 2.45 Ο ΜΑΞΙΜ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ των Γκριγκόρι Κόζιντσεφ

και Λεονίντ Τράουμπεργκ,

 

και 5 μικρου μηκους σπανια ντοκουμεντα

αναμεσα στις ταινιες σε πρωτη προβολη στην Ελλαδα

 

 

Γραφείο Τύπου NEW STAR

Phone: 2108640054 - 2108220008 - 2108640017

E-mail: newstarcine@gmail.com

 

 

 

 

Письмо администратору портала

 

Посольство Российской Федерации в Греции

Генеральное консульство Российской Федерации в г. Салоники

 

РЦНК в Афинах

 

сектор русского языка

 

МОИ ПРАВА В ГРЕЦИИ. СБОРНИК СТАТЕЙ

МОИ ПРАВА В ГРЕЦИИ

 

Вторые Всемирные игры юных соотечественников

 

Юридическая консультация для соотечественников

 

 

 

Выпуск новостей на русском языке

Выпуск новостей на русском
языке в 20:05 ежедневно

 

СПЕЦПРОЕКТЫ


СПЕЦПРОЕКТЫ

 

Спасем Донбасс!

 

ПРОЕКТ ПАМЯТИ КОМПОЗИТОРА ВЛАДИМИРА МИГУЛИ

 

 

Гимн соотечественников

 

 

 

 

 

ksrs-greece в twitter

 

google +

Facebook